Natives Rifle Club Inc.

Est. 1901

 

Results Main Page
HomeAbout UsContact UsCalendarPhoto AlbumRelated Links
All Weekly ResultsClub ChampionshipRange ChampionTeam Shooting
Previous Years' Results

LATEST NATIVES RIFLE CLUB SCORES

HEXTA Electronic Targets - Click to visit the website

Refer to the links above for previous years' results

20/07/2019 - 600 Yards

23 Members and Guests in attendance

Conditions:
Sunny, moderate to fresh winds from 10.30 o'clock
 
    Date: 20/7/19
    Range:  600
  Name: Grade  
  Pratt, Joshua A 105.10
  Latham, Wendy A 104.11
  Smith, Steve A 103.13
  Menzel, John A 103.10
  O'Loghlen, Kim A 102.09
  Marett, Leigh A 102.08
  Brinin, Isaac C 102.06
  Meldrum, Craig B 102.06
  Spence, James A 101.11
  Halpin, Michael B 101.06
  Vinter, Lyle A 99.04
  Caske, John A 99.03
  Whalan, Dominic B 99.03
  Errington, Ian C 97.04
  Scovell, Peter A 95.05
  Brinin, Karen B 92.03
  Spence, Teddy C 91.05
  F-Class Standard Scope  
  Morley, Scott FS 119.03
  Blair, Wayne FS 118.07
  Pickles, Brian FS 118.06
  Latham, Wayne FS 114.02
  F-Class Open Scope  
  Constantinou, George FO 125.07
  F/TR Scope  
  Pratt, Craig F/TR 118.05
       

 


21 YEAR OLD WINS 2019 NATIONAL QUEENS

Alex Davies of the West Wallsend Rifle Club won the 2019 National Queens at the age of 21 years, two points ahead of his (until now) more famous father, Duncan, who finished in third place.  Completing a duo of top-finishing family combinations, Commonwealth Games silver medallist, Jim Bailey of Holsworthy took home the No.2 Queens badge while his son, Mitchell, won 4th badge.


2019 NRAA Queens winner, Alex Davies (centre front)
 
  Summary of Natives Members' Scores:  
                     
The President:       The National Queens:      
                     
A-Grade: 1st  -  James Corbett, Benalla 349.54   A-Grade: 1st  -  Alex Davies, West Wallsend 498.56  
  Natives Club Scores:       Natives Club Scores:    
4th Josh Pratt   349.46   14th Josh Pratt   490.52  
8th Don Thompson   348.37   20th Don Thompson 489.33  
  Kim O'Loghlen   343.40     Kim O'Loghlen   481.49  
            James Spence   475.29  
B-Grade: 1st - Ann Chinnery, Marian 344.35              
  Natives Club Scores:     B-Grade: 1st - Graham Kelly, Coonabarabran 485.48  
  John Caske   324.13     Natives Club Scores:    
            John Caske   448.24  
C-Grade: 1st - Malcolm Flavel, Whyalla 332.22              
          C-Grade: 1st - Catherine Jones, Beaudesert 479.41  
F-Std A: 1st - Denis Aarons, North Arm 417.37              
          F-Std A: 1st - Bill Hallam,  Beverley 587.43  
F-Std B: 1st - Ivor Davidson, Ipswich 404.21     Natives Club Scores:    
  Natives Club Scores:       Wayne Blair   552.23  
2nd Wayne Blair   399.23              
          F-Std B: 1st - Brian Hansen, Ipswich 567.26  
F-Open: 1st - Craig McGowan, Brisbane 417.47              
          F-Open: 1st - Matt Peroz, North Sydney 597.58  
F/TR: 1st - Darren Bradley, Griffith 415.29              
          F/TR: 1st - Gary Faulkner, Roseville 580.35  
                     
  The Karltenberg Cup for TR       The Mace Medal for F-Class    
  1st - Geoff Grenfell, Bendigo 73.4   F-Std A: 1st - Denis Arrons, North Arm 82.5  
  Natives Club Scores:     F-Open: 1st - Brett Bunyan, Boddington 86.6  
  Don Thompson   65.5   F/TR: 1st - Shaun Stoffels, Bassendean 83.2  
  Josh Pratt   61.3              
                     
  The Grand Aggregate - TR:       The Grand Aggregate - F-Class:    
  (After Kaltenberg)         (After the Mace)    
A-Grade: 1st  -  Alex Davies, West Wallsend 915.102   F-Std A: 1st - Bill Hallam,  Beverley 1083.82  
  Natives Club Scores:     F-Open: 1st - Brett Bunyan, Boddington 1096.100  
10th Don Thompson   902.75   F/TR: 1st - Shaun Stoffels, Bassendean 1072.79  
13th Josh Pratt   900.101              
                     

Full List of Scores on the NRAA website - Click Here

 


JOSH PRATT WINS THE NATIVES RIFLE CLUB TWO DAY PRIZE MEETING
 
Young Natives Rifle Club member, Josh Pratt, shot consist high scores over the weekend to win the Les Perrin Memorial Trophy for the top Target Rifle score.

Josh was second on Day 1, one point behind George Edser of Albert & Central, third on Day 2, one point behind each of Michael Dickenson (Prattan) and Hamish Pollock (University) all of which gave him an 11 central bullseye win over Leigh O'Donnell of Pacific for the two days to take home the coveted No.1 Badge.



Josh Pratt, winner of the Natives Rifle Club 2019 Les Perrin Memorial Aggregate receives the perpetual trophy from Adele Wimberley, Les' daughter.

CONGRATULATIONS, JOSH.  GO GET'EM IN THE NATIONALS!

Full list of scores is available from the Hexta Website - Click Here

Summary of Scores from the Natives Prize Meeting:
 
A Grade:         F-Class Std A:        
1st Badge Josh Pratt, Natives - 298.39   1st Badge Mark Fairbairn, Cannon Hill RSL - 353.34  
Natives Scores:       Natives Scores:        
10th Badge James Spence - 295.29   7th Badge Brian Pickles - 337.17    
15th Badge Kim O'Loglen - 292.32              
  Don Thompson - 291.19   F-Class Std B:        
  Wendy Latham - 289.21   1st Badge Ivor Davidson, Ipswich - 353.32    
  Leigh Marett - 286.31     Natives Scores:        
  Steve Smith - 284.23     2nd Badge Wayne Latham - 349.21    
          4rd Badge Wayne Blair - 341.16      
B Grade:           Gordon Craick - 332.13    
1st Badge Derek Sharp, Brisbane Mariners - 296.32            
Natives Scores:       F-Class Open:        
5th Badge Lyle Vinter - 270.12     1st Badge Brian Potter, Brisbane Mariners - 356.35  
          Natives Scores:        
C Grade:           David Samuels - 339.21    
1st Badge David Hindmarsh, Wodonga - 285.17            
Natives Scores:       F/TR:          
  Ian Errington - 254.13   1st Badge Frans Knox, Brisbane - 356.27    
          Natives Scores:        
          4rd Badge Craig Pratt, Natives - 346.23    
                     
Keith Affleck Belt:  George Edser, Albert & Central    
                     
Other Notable Natives Scores:                
Day 1 Agg - "The Carina Leagues Club Short Rang Match"  Day 2 Agg - "The Menzel Family Long Range Match"  
A Grade: 2nd Badge - Josh Pratt - 149.19   A Grade: 3rd Badge - Josh Pratt - 149.20    
F-Std B: 1st Badge - Wayne Latham - 177.13 F-Std B: 2nd Badge - Wayne Latham - 172.08  
  3rd Badge - Wayne Blair - 174.13 F-TR: 3rd Badge - Craig Pratt - 173.11    
                     

More Photos from the Prize Meeting on the Photo Album Page - Click Here
 


BRIAN PICKLES SCORES AT BUNDY

Natives Club member, Brian Pickles, continued is recovery from a form slump to finish 2nd on Day One and 3rd in the Two-Day Aggregate at the Bundaberg-Burnett Rifle Club Open Prize Meeting held on June 1st and 2nd.

WELL DONE, BRIAN

  BUNDABERG - BURNETT RIFLE CLUB PRIZE MEETING  
 
  Saturday June 1st and Sunday June 2nd, 2019  
                       
Brian Pickles is Placed 2nd in day One Aggregates and 3rd the Two-Day Aggregate  
                       
A good roll-up of 58 shooters, 13 TR and 45 F-Class  
                       
Summary of results:                  
                       
Day #1 Agg ( 10 shots at 5, 5, 6, 600 yards)   Day #2        (15 shots at 800 and 900 yards)  
                       
  A Grade:           A Grade:      
1 Gillian Webb-Enslin Pacific 200.25   1 Charles Arrowsmith Biloela 148.16  
  B Grade:           B Grade:      
1 Ann Chinnery Marian 196.11   1 Russell Saxby Goondiwindi 144.13  
  C Grade:           C Grade:      
1 David Richardson North Arm 190.15   1 David Richardson North Arm 142.09  
  F Std A Grade:         F Std A Grade:      
1 Andrew McKillop Bundaberg 239.25   1 Andrew McKillop Bundaberg 180.19  
2 Brian Pickles Natives 233.18     F Std B Grade:      
  F Std B Grade:         Carl Lohne Central Qld 173.10  
1 Carl Lohne Central Qld 231.15     F Open:      
  F Open:         1 Bob Kinnear Boddington 214 178.17  
1 Lowell Tillack Goondiwindi 240.22              
  F/TR:                    
1 Frans Knox Brisbane 236.19              
                       
            Grand Aggregate:      
                       
              A Grade:      
            1 Gillian Webb-Enslin Pacific 348.39  
            2 Joshua Turner Pacific 346.40  
            3 Charles Arrowsmith Biloela 346.38  
              B Grade:      
            1 Ann Chinnery Marian 340.20  
              C Grade:      
            1 David Richardson North Arm 332.24  
              F Std A Grade:      
            1 Andrew McKillop Bundaberg 419.44  
            2 Denis Aarons North Arm 412.32  
            3 Brian Pickles Natives 405.31  
              F Std B Grade:      
            1 Carl Lohne Central Qld 404.25  
              F Open:      
            1 Lowell Tillack Goondiwindi 417.40  
                F/TR:      
            1 Frans Knox Brisbane 412.30  
                       

See the full results on the Hexta website - Click Here

 


TEDDY SPENCE SHINES AT 1000 YARDS

Young Teddy Spence showed the rest of the Natives Club shooters how to get a great score at 1000 yards on Saturday when he shot an excellent 53.5/55 with the assistance of fellow club member, Leigh Marett.

This is Teddy's best score to date and shows the improvement he is making under the guidance of his father, James.

WELL DONE, TEDDY - KEEP UP THE GOOD WORK!



 


NATIVES MEMBERS AT VRA CHAMPSHIPS

Natives Rifle Club Members, Don Thompson and Kim O'Loghlen, competed in the 2019 VRA Championships just completed in Bendigo.
 
Summary of Results    
         
Syme Aggregate:      
A Grade: 1st - Geoff Grenfell, Bendigo - 300.35
Natives Club Scores:    
13th Don Thompson - 292.24  
17th Kim O'Loghlen - 289.32  
         
Queens Aggregate:      
A Grade: 1st -  James Corbett, Benalla - 398.57
Natives Club Scores:    
24th Kim O'Loghlen - 392.4  
24th Don Thompson - 391.25  
         
Percy Pavey Grand Aggregate:    
A Grade: 1st -  Geoff Grenfell, Bendigo - 698.81
Natives Club Scores:    
14th Don Thompson - 683.49  
16th Kim O'Loghlen - 681.72  
         

 


JOSH PRATT WINS QRA UNDER-25 CofC

The QRA conducted it's Champion of Champions matches on Saturday morning, March 30th, over 600, 900 and 1000 yards.

Natives member, Josh Pratt, continued on his winning way not only winning the QRA Champion of Champions Under-25 trophy but in doing so, was the top TR shooter on the day.

Congratulations, Josh


Josh Pratt (File Photo)

 

NATIVES MEMBERS WIN MDRA CofC

The MDRA conducted it's postponed Champion of Club Champions matches on Saturday morning, March 3rd, over 300, 600, 900 and 1000 yards.

Natives member, Josh Pratt, won the Under-25 trophy while Wayne Latham won the F-Class Standard trophy.

Congratulations, Josh and Wayne

Josh and Wayne will now go on to contest the QRA Champion of Champions matches on Saturday, March 30th.


Josh Pratt accepts his trophy from MDRA President, Derek Sharp.

Wayne Latham accepts his MDRA F-Class Standard trophy.

 


INTERNATIONAL LONG RANGE WORLD CHAMPIONSHIPS (ILRWC)

These Championships were held on the Trentham range in New Zealand as part of an extensive program which commenced on January 25, 2019 with the NZRA Championships and concluded on February 10th with the International Palma Teams matches.

Competitors representing New Zealand, Australia, the USA, Great Britain, South Africa, Canada and the Channel Islands were participating in these Championships which indicates the world-class level of fullbore target shooters involved.

Included in the program was the World Veterans Teams Championships, the World Under-25 Teams Championships and the World Under-21 Teams Championships.  The Australian Teams displayed their awesome talents by winning all of these Championships.  Natives Club members John Caske was manager for the Veterans Team and Josh Pratt was a shooter in the Under-21 Team.

In the individual IWLRC, Natives Club members displayed their skills with Don Thompson winning the Gold Medal for the 1000 yards match on Day 1 while Tim Berry won the Gold Medal for the 1000 yards match on Day 2 as well as the Gold Medal for the 800 yards match on Day 3.

Josh Pratt was the standout performer when the 15 year old again showed his brilliant skills by finishing 16th in the ILRWC and won the Under-21 Aggregate.  Just remember that this was against the very best fullbore target shooters in the world!

The final event on the ILRWC program was the prestigious Palma Teams matches contested by teams of 16 from each of the countries mentioned above.  The Palma consists of 15 shots at 800, 900 and 1000 yards fired on each of two consecutive days.  The Palma match originated in the USA in 1876 as a celebration of the independence of that country and is now held every four years with one of the competing countries hosting the event.  The Palma was last held in Australia at the Belmont range in 2011.

Australia won the Palma Teams match this year in convincing style by 77 points from arch-rivals, Great Britain, with the USA a further 19 points back.  This result is the culmination of the efforts put in by the team over recent years in preparing for this major competition!

Results from all the NZRA, International teams and ILRWC matches are available on the NZRA website at https://www.lrwc2019.nz/results-2/



Josh Pratt (Left) shooting on the Trentham range

Josh Pratt, 16th in the International Long Range World Championships

  Left: Don Thompson; Right: Shaun Connolly
 
John Caske and his Veterans Team Gold Medal

Australian Veterans World Champion Team 2019


Australian Under-21 World Champion Rifle Team 2019
Josh Pratt, back row, second from right.
(Photos compliments of Vicki Pratt and John Caske)

Left: The fabulous Palma Trophy; Right: The Palma Inscription

Australian Palma Team shooters and coaches on the firing mound
 
Australia, The World Long Range Champions 2019!
(Photos from Facebook)

 


NATIVES CLUB MEMBERS WINNERS OF OZ DAY PRIZE MEETING

A Two-Day Prize Meeting to raise funds for the development of junior shooters was held on the Belmont
range on Australia Day, Saturday, January 26th and Sunday, January 27th.

Natives members were prominent in the prize list with Ian Errington (C Grade), Wayne Blair (FS-A) and Craig Pratt (F-TR) winning the First Day Aggregate in their respective grades.  On Day Two, Rudi Mueller (B Grade), Ian Errington (C Grade) and Brad Ruthven (FS-B) were aggregate winners.

In the Grand Aggregate for the two days, Ian Errington had a clean sweep in C Grade while Wayne Blair (FS-B) and Craig Pratt (F-TR) took home the winners' medallions.

Hot and windy conditions over the two days proved very challenging for the competitors and lends extra kudos to these great wins.

Congratulations All Round!!!

  QRA JUNIORS - AUSTRALIA DAY PRIZE MEETING  
                       
  Summary of Natives Club Members' Results    
                       
  Saturday, January 26, 2019   Sunday, January 27, 2019  
  (500 Yards and double 600 Yards)   (1000 Yards and double 900 Yards)  
                       
Aggregate:           Aggregate:        
A Grade: 1st Geoff Grant, Brisbane Mariners 147.11   A Grade: 1st Joshua Turner, Bunderberg 140.13  
    Natives Scores:         Natives Scores:    
  2nd Kim O'Loghlen 146.16     2nd Kim O'Loghlen 139.13  
                       
B Grade: 1st Nikk Ellis, Crows Nest 145.13   B Grade: 1st Rudi Mueller, Natives 127.10  
    Natives Scores:                
  2nd Rudi Mueller 143.07   C Grade: 1st Ian Errington, Natives 114.06  
  3rd Kevin Howlett 140.12              
            F/Std-A: 1st Andrew McKillop, Bundaberg 165.03  
C Grade: 1st Ian Errington, Natives 123.04              
            F/Std-B: 1st Brad Ruthven, Natives 153.04  
F/Std-A: 1st Andrew McKillop, Bundaberg 178.16       Other Natives Scores:    
    Natives Scores:       2nd Wayne Blair 151.05  
    Wayne Latham 161.08       Scott Morley ??  
                       
F/Std-B: 1st Wayne Blair, Natives 166.09   F-Open: 1st Craig McGowan, Brisbane 171.09  
    Other Natives Scores:                
  3rd Brian Pickles 166.06   F/TR: 1st Frans Knox, Brisbane 166.03  
    Scott Morley 153.06       Natives Scores:    
              2nd Craig Pratt 157.07  
F-Open: 1st Peter Broom, Beaudesert 178.08              
    Natives Scores:                
  3rd George Constantinou 175.12              
                       
F/TR: 1st Craig Pratt, Natives 173.08              
                       
  Two-Day Grand Aggregate  
                       
      A Grade: 1st   Joshua Turner, Bunderberg 286.23    
        2nd   Kim O'Loghlen, Natives   285.29    
                       
      B Grade: 1st   Nikk Ellis, Crows Nest   270.19    
        2nd   Rudi Mueller, Natives   270.17    
        3rd   Kevin Howlett, Natives   265.16    
                       
      C Grade: 1st   Ian Errington, Natives   237.10    
                       
      F/Std-A: 1st   Andrew McKillop, Bundaberg 343.19    
                       
      F/Std-B: 1st   Wayne Blair, Natives   317.14    
                       
      F-Open: 1st   Josh Reid, Ipswich   343.20    
                       
      F/TR: 1st   Craig Pratt, Natives   330.15    
                       

A full list of scores are available on the Hexta website - click here


L to R: Craig Pratt, Ian Errington, Wayne Blair, Brad Ruthven - Winners All!

QRA Past President, John Johnstone, presents medallions to Ian Errington and Wayne Blair
 
Craig Pratt and Brad Ruthven looking very happy to receive their medallions

 

Go to Top of Page